تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

  تحلیل فوتبالی: داستان رابطه مربیان و بازیکنان بزرگ    

                         

  در دنیای فوتبال گاهی مربیان هدایت تیمی را برعهده دارند که بازیکنان بزرگی در آن تیم توپ می زنند.اگر این مربیان قدرت رهبری و هوش مربیگری داشته باشند از این امتیاز مثبت برای پیشبرد کار خود بهره فراوانی می بردند که  برای نمونه رابطه مربی و بازیکنان بزرگ ، دکتر بیلاردو ومارادونا،بکن بائرو ماتیوس وروی کین وفرگوسن از نمونه ای خارجی هستند.در ایران نیز حشمت مهاجرانی وپروین،پورحیدری و ناصرحجازی  در استقلال،مرحوم قایقران وصالح نیا درملوان ،پنجعلی و درخشان برای پروین ....را می توان برشمرد.

  در فوتبال شوش  بعداز انقلاب نیزغلامعلی حیدری با فریدون میرزایی و بعدها حمید امیری،و مربیان شمشیر و توحید با گرگین والی و یدالله توحیدی را می توان شامل این قاعده دانست.

  در نوشتار زیر به تحلیل این رابطه با محوریت رابطه غلامعلی حیدری و امیری می پردازیم.

  نطفه رابطه

  شروع این رابطه یک جبرزمانه است که این مربی و بازیکن در یک دوره و زمانه در این گیتی بینهایت همدوره شده اند.بارها در فوتبال اتفاق افتاده است یک نسل بزرگ با هم یا با مربیان بزرگ همدوره بوده اند و گاهی تا سالها در فوتبال نسل بزرگی همزمان باهم نبوده اند و فوتبال خالی از ستارگان فوتبالی می شود.

  حفظ رابطه

  علاقمندی متقابل مربی و بازیکن باعث می شود این رابطه حفظ شود بطوری که در فوتبال به بازیکنان مورد علاقه مربی طفل شیرین می گفتند(حسن روشن برای رایکوف) و به مربی مورد علاقه پدریا آقاوعمو می گفتند(علی دانایی فر یا محراب شاهرخی راعمو وپروین آقا را می گفتند.)

   در فوتبال شوش فوتبالیست ها غلام  حیدری رابه آقا گرگین والی به خان وفوتبالی ها خصوصا جوانان یدالله توحیدی را به نام عمو یدالله ...صدا می کنند.

  ظهور بازیکن بزرگ :قهرمانی واعتبار مربی

  یکی از ویژگی های بازیکنان بزرگ محبوب با توانایی های فنی بالا و مدیرتیم، دست یافتن به قهرمانی های فراوان است که این قهرمانی در کارنامه مربی او نیر ثبت می شودو به او در دنیای مربیگری اعتبار می بخشد.

  قهرمانی بیلاردو بکن بائردر جام جهانی با مارادوناو ماتیوس بوده است یا مربیان بارسا و رئال باوجود ستارگان این دوتیم (مسی،رونالدو،ژاوی.....)قهرمانی کسب می کنند و کارنامه دار می شوند.

  در فوتبال شوش غلام حیدری مربی استقلال شوش با ظهوروجذب  فریدون میرزایی(سال 63)وحمیدامیری،حسن مانگری و الفتی.. (سالهای 67تا69)قهرمانی باشگاههای  شوش را بدست آورد.

  نقش بازیکن بزرگ

  جمع کردن حواشی تیم،رابط بین مربی و بازیکنان و مدیریت تیم در زمین از نقش های است که بازیکنان بزرگ انجام می دهند مانندواسطه شدن علی دایی برای بخشیدن مجاهد خذیراوی توسط  میروسلاوبلازویچ  که می خواست او را به خاطر دیر آمدن به فرودگاه برای سفربه یک مسابقه برون مرزی ازتیم ملی اخراج کند.

  گوش به فرمان بازیکن بزرگ دادن وروی حرف او حرف نزدن و علاقه بازیکنان به بازیکن بزرگ، می تواند مربی را قادر سازد تا از بازیکن بزرگ تیم همچون بازوی خود در زمین بهره ببرد.

  اقتدارو محبوبیت گرگین والی،عبدالمحمد ساکیانی،فریدون میرزایی و یدالله توحیدی  .....در تیم های خودشان را کسی از فوتبالی های شوشی نمی تواند انکارکند.

  نقشی فراتر از بازیکن

  گاهی اوقات بازیکنان بزرگ در تعویض و اخراج وجذب بازیکنان  و بازوبندنقش دارند که می توان به نقش علی پروین وحسن روشن اشاره کرد که به بهانه این که پرویز قلیچ خانی در صعود تیم ملی به جام جهانی نقشی نداشته است مانع شدند حشمت مهاجرانی که قراربود پرویز قلیچ خانی را که در آمریکا فوتبال بازی می کرد مستقیم به آرژانتین ببرد یا شرط مجید نامجوبرای بازگشت به استقلال گرفتن بازوبند از شاهرخ بیانی بخاطر بازی در پرسپولیس بود.

  در فوتبال امروزی نیز  نقش و نفوذ مهدی رحمتی در جذب بازیکنان  برای تیم های که توپ می زند و نقش نکونام در تیم کی روش نیز غیر قابل انکار است.

  در فوتبال شوش غلام حیدری تزی داشت که بازیکنانی را که بهر دلیلی اخراج می کرد،برای بازگرداندن شان بازیکنان بزرگ تیم را با این عنوان که غلام حیدری بی خبراست و من خودم واسطه شده ام ،بازیکن اخراجی را بعد ازاین تنبیه برمی گردانند.

  این شیوه بعدها توسط  اخلاف وشاگردان وی که در کسوت مربی بودند اجراء می شد،هرچند این ترفند امروزه نخ نما شده است.

  برهم خوردن رابطه

  ((هیچ دوست و دشمن دائمی وجود ندارد ومهم منافع است)) این عبارت که در سیاست بسیار رایج است و برگرفته از گفته لرد پالمراستون سیاستمدار قرن نوزدهم بریتانیا است، گویای این واقعیت است که این رابطه مربی و بازیکنان  روزی برای منافع خود یا تیم بهم می خورد.

  از نظر مربیان، بازیکن بزرگ اگر از فرم آیده ال دور شود ویا پا به سن بگذاردوجانشین مناسب پیداکند از تیم کنار گذاشته می شودکنار رفتن منصوریان ومجیدی در زمان مربیگری قلعه نوعی به این دلایل بود.

  اگر مربی نتیجه نگرفت واین امر را از کم کاری بزرگان تیم دید و بزرگان تیم نیز وقتی حمایت مدیران تیم را دیدند از تعویض مربی استقبال می کنند این عوامل رابطه بین مربی و بازیکن را برهم می زند.

  علی پروین که خود امیرآصفی را به عنوان اولین مربی اش  در تیم کیان به پرسپولیس آورد وقتی ذخیره حمید درخشان جوان شد با بی احترامی باعث کنارگذاشتن مربی خود شد.

  اخراج مرحوم محراب شاهرخی وانتصاب علی پروین به عنوان سرمربی پرسپولیس توسط محمد دادکان  بازیکن این تیم که سوت را ازشاهرخی گرفت و به پروین داد تا سلنطت پروین در پرسپولیس شروع شود نمونه ای از این برهم خوردن رابطه است.

  مرحوم حجازی بارها اخراج خود از استقلال را بعد از نائب قهرمانی آسیا از چشم بزرگان و کم کاری برخی از بازیکنان تیم می دید.

  داستان رابطه حمید امیری و غلام حیدری

  غلام حیدری  خوش شانس بود که دوران مربیگری اش با یک نسل بازیکنان بزرگ  مانندفریدون میرزایی،حسن مانگری،حمیدامیری وحسین حیدری......که قدرت مدیریت هم داشتند همزمان بود.

  یکی از این بازیکنان حمید امیری بود که به خاطر علاقه وداشتن  ذات  مربیگری در زمان بازیگری نیز مربیگری می کرد و در تیم استقلال یکی از بازوان غلام حیدری بود و در تیم منتخب جوانان شوش نیز کمک غلام حیدری بود.

  حمید امیری که کاپیتان با تجربه استقلال محسوب می شد دچار مشکلات مالی خانوادگی شد که تمرکزش را برای فوتبال برهم زده بود و از غلام حیدری که با خانواده امیری رفت وآمد داشت و از تمام مشکلات ایشان آگاه بود،انتظارداشت او را حمایت کند اما با برخوردی دور ازانتظار او مواجه شد و باعث شد حمید امیری به تیمی که هیچ گاه به آن علاقه نداشت بپیوندد.

  از آن سوی از دیدگاه غلام حیدری شاید به دلیل پابه سن گذاشتن حمیدامیری و  این که اوازنامش فرسنگ ها فاصله داشته است ویا برای آینده تیم باید به جوانان دیگر فرصت خودنمایی بدهدودر بدبینانه ترین حالت نقشی مخرب در تیم داردبا جدایی امیری موافقت کرد و این جدایی تا مدتی باعث کدورت بین  دوتن از بزرگان فوتبال شوش گردید.

  نکته پایانی(حرمت مربی)

  به اعتقاد مذهبیون دنیا دار مکافات است و هرکاری کنی در این دنیا نتیجه آن را می بینی.به اعتقاد نگارنده  دنیای فوتبال دار مکافات با سرعت یک مهاجم سریع است چه بسیاری ازمربیان،بازیکنان،دلال ها....که در فوتبال راه اشتباه راپیمودند و زود نتیجه آن را دیدندویاعمر کمی در این دار فانی داشتند مانند  کمک مربی  درگذشته کرمانی و بازیکن ودلال مشهور مرحوم اهوازی که با لشگر کشی و بی احترامی و کتک مربیان غیر بومی عبرت شدند که دیگران بدانند معلم و مربی حرمت زیادی دارد.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : مربی ,فوتبال ,بازیکنان ,رابطه ,بازیکن ,حیدری ,غلام حیدری ,بازیکنان بزرگ ,بازیکن بزرگ ,حمید امیری ,یدالله توحیدی ,برهم خوردن رابطه ,

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 2 مهر 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر